Mastürbasyon

MASTÜRBASYON

            Kelime anlamı olarak, kişinin cinsel hazzı kendi kendine yaşaması olarak tanımlanabilmektedir.

            Peki mastürbasyonun, hayatımızdaki işlevi ve önemi nedir?

            Özellikle ergenlik dönemindeki hormonal değişikliğe bağlı olarak,  cinsel dürtüde ciddi bir artış olur ve bu artışa bağlı olarak eyleme geçme isteği en yüksek aşamaya fırlar. Bu durumda, kişi bu dürtü ve isteği baskılarsa, yaşam kalitesi düşer, bilinç dışında "benlik" ciddi bir kaygıya bürünür, bu duruma bağlı olarak çeşitli psikolojik ve davranışsal sorunlar ortaya çıkabilir. İşte bu sorunların üstesinden gelmek, ancak toplumun kabul edeceği şekilde, cinsel dürtünün doyurulması ile mümkün olabilir ki bu da evli olmayan bir birey için mastürbasyon ile mümkündür.

            Mastürbasyonun yapılmadığı durumlarda, cinsel dürtünün doyumu için, Cinsel şiddet uygulama, kendisinden küçük çocuklara yönelik cinsel davranışlarda bulunma gibi, sapkın davranışlar gibi sapkın cinsel davranışlara da eğilim olabilmektedir. Mastürbasyon, bu gibi sapkın davranışlara yönelmeyi engeller.

            Ayrıca mastürbasyon, cinsel isteğin göstergesidir. Cinsel istek, sağlıklı bir bireyde doğuştan var olan ve yaş dönemlerine göre değişiklik gösteren bir olgudur. Cinsel isteğin olması, kişinin sağlıklı gelişim gösterdiğinin bir işaretidir.

            Ayrıca cinsel hazzı hiç bir şekilde deneyimlememiş bireyler, evlilik birlikteliği kurup ta cinsel birliktelik yaşadıklarında, vajinismus, sertleşme sorunu ya da erken boşalma gibi cinsel problemlerle karşılaşabilmektedirler. Mastürbasyon, kişinin cinsel hazzı yaşamasını, bu duyguyu tanımasına yardımcı olarak, cinsel işlev bozukluluklarının önüne geçebilmektedir. Tabi ki her mastürbasyon yapanda cinsel işlev bozukluk görünmez demek mümkün değildir. Elbette mastürbasyon yapan kişilerde de cinsel işlev bozuklukları görülebilir. Ancak yapılan araştırmalar, bu tür cinsel problemlerin, cinselliğin konuşulmadığı, yasak sayıldığı ve ayıplandığı, mastürbasyonun yasak kılındığı ortamlarda yetişmiş bireylerin, mastürbasyonun ayıplanmadığı, kınanmadığı ortamlarda yetişen bireylere oranla daha fazla cinsel problemlerle karşılaştıklarını ifade etmektedir.

            Ayrıca, mastürbasyonun ayıplanması ve yasaklanması, ergenlik döneminde erkek çocuklarının, gizli saklı, yakalanma korkusuyla mastürbasyon yapmalarına, böylelikle "bir an önce bitsin de yakalanmayayım" düşüncesiyle erken boşalmayı öğrenmelerine neden olmaktadır ki bu da bir cinsel işlev bozukluğudur. 

.

...

Uzman Psikolog desteği için iletişime geçin

BENİ ORAYA GÖTÜR